Dziś w Cambridge w USA, podczas STEM CELL DERIVED BETA CELLS, 4th IPITA/HSCI/JDRF Summit, prof. Michał Wszoła i dr Marta Klak wygłoszą prelekcje.
Polscy naukowcy, pracują wraz z zespołem, w firmie Polbionica nad wydrukiem bionicznej trzustki, która ma pomóc chorym na cukrzycę typu 1.
Na międzynarodowej konferencji w amerykańskim Cambridge spotkają się z naukowcami z całego świata i będą poznawać najnowsze badania dotyczące terapii komórkami beta pochodzącymi z komórek macierzystych – zarówno eksperymentalnej, jak i klinicznej, w leczeniu cukrzycy.
Dzisiejsze prelekcje polskich naukowców to: „Bioprinting 3D bionicznej trzustki z układem naczyniowym jako makro urządzenie dla komórek beta pochodzących z komórek macierzystych – wyniki transplantacji u dużych zwierząt” oraz „Pełna niezależność insulinowa po przeszczepie bionicznych płatków trzustki 3D – wyniki dla dużych zwierząt”.
Dla przedstawicieli firmy Polbionica udział w czwartym już szczycie w Cambridge to możliwość spotkania z najważniejszymi osobami zajmującymi się komórkami macierzystymi na świecie.
Polbionica jest innowacyjną firmą biotechnologiczną, która realizuje zaawansowane badania nad biodrukiem 3D organów i tkanek. Prowadzi własne prace badawczo-rozwojowe oraz zajmuje się produkcją biomateriałów.
Spółka została powołana przez Fundację Badań i Rozwoju Nauki, której zespół naukowy w 2019 r. wydrukował w technologii biordruku 3D pierwszy w świecie prototyp w pełni funkcjonalnej bionicznej trzustki z układem naczyniowym. Jako spółka typu spin-off. Polbionica kontynuuje badania nad projektem biodrukowania 3D bionicznej trzustki, korzystając z dorobku naukowego Fundacji Badań i Rozwoju Nauki i Konsorcjum Bionic.
Oba podmioty to światowa czołówka ośrodków pracujących nad wydrukowaniem w pełni unaczynionego narządu.
Więcej: https://polbionica.com
Link do strony artykułu: https://wm1.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/polbionica-dzis-w-usa-polscy-naukowcy-opowiedza-o-druku-trzustki-3d-do-walki-z-cukrzyca